Skip to main content

A telomer hatás

Gondolkodtál már azon,  hogy egy gyermek miért fejlődik olyan hihetetlen sebességgel?

Miért képes olyan gyorsan anyanyelvét megtanulni, emlékezik apró részletekre?

Egy fiatal szervezet mitől olyan energikus, lendületes, rugalmas, tanulékony, alkalmazkodó?

Lehet azt gondolod csupán gondtalan...

A válasz: az FGF2 növekedési faktort termeli a szervezetük. 

Mit tesz az FGF2 faktor? Folyamatosan az őssejteket aktivitásban tartja. Ez nemcsak a növekedésben segít, hanem a sérülések gyors kijavításában is. 25 éves korunkban ennek a faktornak a termelése leáll, a növekedésünk befejeződik, ettől kezdve a sejtek másolódása az előző másolatról készül és nem az eredeti minta szerint. Vagyis beindul az öregedés.

A kérdés csak az, szeretnéd-e hozni a legjobb formádat?

Az eddig elért eredményeidhez tapasztalatod mellé megújulni tanulási, regenerációs, vitális képességeidben?

Kíváncsi vagy mi biztosítja a megújulás képességét?

Hogyan tudjuk az FGF2 faktort biztosítani a szervezetünk számára?

A fiatalság titka  A telomer – hatás

Elizabet Blackburn és Dr. Elissa Epel

Hűvös szombat reggel San Franciscoban. Két nő ül egy kávézó teraszán, forró kávét kortyolgatva. Két barátnő, akiknek ez jelenti a kikapcsolódást, az elszakadást az otthonunktól, a családjuktól, a munkájuktól és a tennivalók soha véget nem érő listájától.
Kara arról mesél, mennyire fáradt. Hogy mindig fáradt. Az sem javít a helyzetén, hogy minden betegséget elkap ami csak felüti a fejét az irodában, és a nátha minden alkalommal szörnyű fertőzéssé alakul. És az sem, hogy az exférje mindig elfelejti, mikor kéne mennie a gyerekekért, a kibírhatatlan főnöke pedig a befektetési cégnél folyton leszúrja, ráadásul a többi kolléga előtt. Amikor este lefekszik az ágyába, a szíve néha hevesen zakatol. Csak pár másodpercig tart az egész, Kara mégis sokáig fent marad utána, mert aggódik. Talán csak a stressz, gondolja ilyenkor magában. Túl fiatal vagyok még ahhoz, hogy szívproblémáim legyenek. Vagy mégsem?
- Nem igazság - mondja most Lisának. - Ugyanannyi idősek vagyunk, de én sokkal öregebbnek nézek ki.
Igaza van. A reggeli fényben elgyötörtnek látszik az arca. Amikor a reggeli kávéjáért nyúl, óvatosan, lassan mozog, mintha a nyaka és a válla is fájna.
Vele ellentétben Lisa tele van élettel. A szeme és a bőre is ragyog. Az a típus, akinek több mint elegendő energiája van a napi feladatok elvégzéséhez. Jól érzi magát a bőrében. Nem sokat törődik a korával, kivéve, hogy ma már bölcsebben gondolkodik az életről, mint régebben.

...

Vajon mi lehet Lisa titka? Drága fiatalító krémeket használ? vagy lézerkezelésekre jár egy bőrgyógyászhoz? Jók a génjei? Nehézségektől mentes az élete?
Egyik sem. A stressz Lisa életében is jelen van. Két évvel ezelőtt elveszítette a férjét egy autóbalesetben, és most, akárcsak Kara, egyedülálló anyaként éli az életét. A pénzben sem dúskál, és úgy tünik, hogy az a technológiai startup cég, amelynél dolgozik, három hónap múlva lehúzza a rolót.
Akkor mi történik? Miért öregszik ez a két nő ennyire eltérő tempóban?
A válasz egyszerű, és azokhoz a sejten belüli folyamatokhoz van köze, amelyek minden nő sejtjeiben lezajlanak. Kara sejtjei túl korán kezdtek el öregedni. Az asszony idősebbnek látszik a koránál, és jó úton halad az életkorral összefüggő betegségek és panaszok felé. Lisa sejtjei ezzel szemben megújítják önmagukat, amitől a nő fiatalabbnak is érzi magát.

...

Vajon kinek van igazuk? A természet- vagy az életmódpártiaknak? A géneknek tulajdonítható az idő előtti öregedés, vagy a környezeti hatásoknak? Tulajdonképpen mind a kettőnek és együttesen számítanak. Kara és Lisa öregedésének valódi különbsége a gének, a társadalmi kapcsolatok, a környezet és az életmód közötti komplex kapcsolaton múlik, azaz mindkét tényező egyaránt fontos. Legfőképpen pedig az, hogy mi hogyan reagálunk rájuk. Minden ember sajátos, egyedi génállománnyal jön a világra, az életmódunk azonban befolyásolhatja, hogyan fejeződnek ki a génjeink. Bizonyos esetekben az életmódunk pozitív és negatív irányba is terelheti génjeink működését. Az elhízás kutatója, George Bray így fogalmazott: „A gének golyót töltenek a fegyverbe, a környezet pedig meghúzza a ravaszt.” Bray szavai nemcsak az elhízással, hanem számos egyéb egészségi problémával kapcsolatosan is helytállók.

...

Azt is eláruljuk, hogyan előzheted meg vagy fordíthatod vissza ezt a folyamatot.

Ehhez egészen a mélybe hatolunk, a sejtek genetikai szívéhez, a kromoszómákhoz. Itt találhatók a telomerek is, a nem kódoló DNS ismétlődő szakaszai, melyek a kromoszómák végén helyezkednek el. A telomerek, amelyek minden sejtosztódáskor rövidülnek kicsit, attól függően, milyen gyorsan használódnak el, meghatározzák milyen gyorsan öregednek és pusztulnak el a sejtjeink. Saját kutatásaink és a világ más laboratóriumaiban tett felfedezések szerint azonban kromoszómáink vége meghosszabítható, aminek következtében az öregedés dinamikus folyamata felgyorsítható vagy lelassítható, sőt bizonyos mértékben vissza is fordítható. Az öregedésnek nem feltétlenül kell csúcs lejtőnek lennie, melynek a végén betegség és pusztulás vár ránk. Mindannyian megöregszünk, azt azonban, hogy hogyan tesszük, a sejtjeink egészsége határozza meg.  
 
Egyikünk (Liz) molekuláris biológus, másikunk (Elissa) pedig egészségpszichológus. Liz teljes munkásságát a telomereknek szentelte, kutatásai pedig lehetővé tették, hogy egy egészen újfajta tudományos elmélet szülessen. Elissa egész életében sziciológiai stresszt tanulmányozta. Megfigyelte a stressz viselkedésre, testre és egészségre gyakorolt káros hatásait, és kiderítette, hogyan küszöbölhetők ki ezek a hatások. Tizenöt évvel ezelőtt egyesítettük az erőinket és a tanulmányok, amelyeket együtt alkottunk, egészen új irányba terelték az emberi elme és a test kapcsolatának vizsgálatát.
A magunk és a tudományos közösség legnagyobb meglepetésére azt találtuk, hogy a telomerek nemcsak egyszerűen végrehajtják a a parancsainkat, hanem bizonyos fokig hallgatnak is ránk. Magukba szívják azokat az instrukciókat, amelyeket adunk nekik. Az életmódunk azt a parancsot adhatja a telomerjeinknek, hogy gyorsítsák fel a sejtek öregedésének folyamatát, de akár az ellenkezőjét is tehetik. Az, hogy mit eszünk, hogyan reagálunk az érzelmi kihívásokra, milyen gyakran mozgunk, gyermekkorunkban mennyi stressz ért minket, és mennyire biztonságos a közeg amelyben élünk, nagymértékben meghatározza a telomerjeinket és megelőzheti a sejtszinten történő idő előtti öregedést. Röviden összefoglalva, a hosszú élet titka egyszerűen az, hogy elősegítjük a sejtek egészséges megújulását.
-    itt említem meg, hogy a Joalis készítményekkel lehetőségünk van a sejteket tehermentesíteni a különböző fizikai és lelki toxinoktól. Ennek következtében a tiszta szervezetben beindulhatnak az öngyógyító folyamatok és sejtjeink egyértelműen fittebbnek, nyugadtabbnak, energikusabbnak érezhetik magukat összességében mi magunk harmóniába kerülhetünk. Könnyebben alakítunk ki új viselkedésmintákat, melyek segítségével az új döntéseink hatására jobban védjük telomerjeinket, egészsgünket. Gyakran beszámolnak az ügyfelek arról, hogy új, egészségesebb szokásokat vesznek fel, egészségesebb életmódot követnek. 


-    Az FGF2 növekedési faktor pedig segíthet abban, hogy a rosszul működő sejteket eredeti mintára újraépíthessük. Az új sejtek fiatalosabbak, többször képesek lehetnek a reprodukcióra és a megújulásra. Az egészség lényeget alapjainál igyekszik helyreállítani, hogy a lehető legtovább élvezhessük az eredményt. Ha már ennyit fáradtunk testünk újjáépítésén, miért ne tennénk meg mindent, hogy tisztán és egészségesen tartsuk testi-lelki szinten. Ezt megtehetjük évszak szerinti méregtelenítéssel rendszeresen a Joalis vagy az Energy készítményeivel. Hozzunk olyan döntéseket, hogy nem engedünk be vegyszert  a háztartásunkba, nem gyártunk hulladékot, illetve törekszünk a környezetvédelemre. Ezek a tettek vissza fognak hatni ránk és még gyerekeink, születendő unokáink életére is.

Kell ennél komplexebb megoldás? Megnyugtató és szimpatikus ez a páros?


Képesek a készítmények elvégezni a dolgukat, miközben mi egészségkárosító, önpusztító életet élünk?
Semmiképpen. Nem helyettesítik az egészséges étrendet, szokásokat. Valamelyest esetleg tompítják az ebből eredő károsodásokat, de az eredményt nem garantálhatjuk.

Összefoglaljuk, hogyan használhatod fel a telomerekkel kapcsolatos tudást a sejtjeid védelmében.

Először azokat a lépéseket mutatjuk be, amelyeket te magad megtehetsz testi és lelki szokásaid megváltoztatásárt. Ezek olyan gyakorlatokat, ételeket és alvási szokásokat jelentenek, amelyek jót tesznek a telomerjeidnek.
…Telomerjeid ápolásával megnövelheted az esélyét annak, hogy ne csak hosszú, hanem egészséges életet is élj.

A MEGÚJULÁS MOST KEZDŐDIK

Már most elkezdheted megújítani a telomerjeidet és a sejtjeidet. Egy tanulmány szerint azok az emberek, akik hajlamosak arra koncentrálni, amit éppen csinálnak, hosszabb telomerekkel rendelkeznek, mint azok, akinek folyton elkalandozik a figyelmük. Más tanulmányok szerint egyes tréningek, mint a mindfulness és a meditáció, elősegítik a telomerek karbantartását FGF2 növekedési faktor. Ezt az információt bevihetjük a Laminine és az Omega+++ termék által. Szeretnéd megtapasztalni a különbséget?
A komplex program nyújta a teljes hatást! Mindenképpen a Digestive+++-al kezdd! Immune+++ is legyen mindig nálad!

Kérdőív

  • Hány éves vagy? – kronológiai életkorod

  • Milyen életkornak felel meg a fizikai-szellemi állapotod? – bioloógiai életkorod

  • Hány évesnek érzed magad? – lélektani életkorod

  • Hány évesnek látszol?

  • Vannak-e pigmentfoltjaid, májfoltjaid?

  • Őszül-e a hajad?

  • Milyen a tartásod? Egyenes, vagy görnyedt, zsugorodott?

  • Milyennek tartod a fizikai állapotod?

  • Vannak-e a szervezetedben gyulladások?

  • Szellemi energiáid hatékonyan tudod összpontosítani?

(A rövid telomerek erőteljesen hozzájárulnak az agy öregedéséhez.)

Az enzimek újratöltik a telomereket

A telomeráz enzimek lelassíthatják, megelőzhetik  a telomerek sejtosztódáskor bekövetkező rövidülését. Ezt a hatást a tudósok megtalálták a tavi algában.
Hogyan reagálsz a stresszre? meghatározza telomerjeid állapotát
A vegyszerek mérgezik telomerjeinket.

Az alvás regeneráló hatása

A legpihentetőbb tevékenység, ami csak létezik. Szükségünk van erre a megfiatalító iőre, mert beállítja a belső biológiai óránkat, szabályozza az étvágyunkat, rendezi és gyógyítja az emlékeinket, valamint javítja a hangulatunkat.
Elvégzi az éjszakai sejtszintű takarítást, amikor a károsodott részek kisöprése és a DNS javítása zajlik. Telomerek szempontjából a minimum 7 óra alvás a megfelelő.
Az egészséges anyagcsere A telomerjeidnek nem mindegy, mekkora a testsúlyod, milyen az anyagcseréd. A haskörfogat jobban számít, mint a BMI index.
Az Omega 3 zsírsavak segítenek megelőzni a telomerek túl gyors pusztulását.
Növeli a telomerek hosszát a tengeri, ill halételek, az antioxidánsok: gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek,olajos magvak, alga, teljes kiőrlésű gabonafélék, zöld tea, kávé. D vitami, B vitamin C-E vitamin.

Testmozgás

Ha rendszeresen mozgunk, a mellékvesekéreg kevesebb kortizol nevű stresszhormont termel. Ha testünkben alacsonyabb a kortizol szint sokkal nyugodtabbnak érezzük magunkat. A rendszeres mozgásnak köszönhetően testünk valamennyi sejtje érzékenyebbé válik az inzulinnal szemben.

Környezet

Gondolataink és a táplálékunk mellett külső tényezők- a kacsolataink és a környezetünk – is befolyásolják a telomerjeinket. Ha egy közösségben az emberek nem bíznek egymásban, és rettegnek az erőszaktól, az pusztító hatást gyakorol a telomerek egészségére. Az olyan környezet, ahol biztonságban érezzük magunkat, és amelyet szépnek találunk hozzájárul a telomerek hosszának megőrzéséhez, függetlenül attól, milyen magas az ott élők jövedelme és iskolázottsági szintje.

381-382 oldal fotó

„Reméljük, hosszú, egészséges és boldog életben lesz részed." A fizikai egészséghez az életmód, a mentális egészség és a környezet is hozzájárul – ez nem újdonság. Ami új, az az, hogy ezek a tényezők a telomerjeinkre is hatással vannak, és meghatározzák a méretüket. Az, hogy felfedeztük e hatások generációkon átívelő következményeit, még sürgetőbbé teszi a telomerek üzenetének megértését. A génállományunk olyan, mint a hardver nem változtathatjuk meg. Epigenomunk, amelynek a telomerek is a részét képezik, szoftverként viselkedik, és a programozásra van szüksége. Az epigenom programozói mi vagyunk. Bizonyos szempontból mi ellenőrizzük azokat a kémiai jeleket, amelyek létrehozzák a változásokat. Telomerjeink érzékenyek, hallgatnak ránk, és az aktuális körülményekhez kalibrálják magukat. Együtt javíthatunk a programozó kódon.

Néhány tippet kaphattál arra vonatkozóan, hogyan védheted meg telomerjeid. Hallgass a szívedre és bánj jól telomerjeiddel.
Ők objektívek és elfogulatlanok. A környezetre adott reakcióik mennyiségileg kifejezhetők és a számuk és aktivitásuk egészségünk, regenerálódási képességünk leghitelesebb mérői. Ha meghallgatjuk amit telomerjeink mondani akarnak nekünk, a segítségükkel betekintést nyerhetünk abba, hogyan előzhetjük meg az idő előtti sejtöregedést és hosszabbíthatjuk meg várható egészséges élettartamunkat.
Ami jó telomerjeinknek, az jó a gyerekeinknek, a közösségünknek és az egész bolygónak.

Tippek egy új szokás elsajátításához

Az agyunk automatikus tevékenységekre van beprogramozva, illetve arra, hogy a lehető legkevesebb erőfeszítést tegye. Az automatizmus most nem ellenünk, hanem értünk dolgozik.

Apró változások. Sajátítsd el fájdalommentesen, lassan az új szokást. Ha többet szeretnél aludni, ne feküdj le egy órával előbb minden este. Ez túl nehéz lenne. Először csak tizenöt ercce korábban feküdj le. Ha ez sem sikerü, kezd még kisebb céllal: tíz perccel, öt perccel.. Csináld úgy, ahogy könnyűnek érzed és nem ijesztőnek. Aztán innen lassan továbbépítkezhetsz.

Kapcsold össze! Kösd össze az apró változtatást egy olyan rutintevékenységgel, amely már a mindennapjaid része. Így nem kell azon gondolkodnod, mikor hajtod végre az új cselekvést, amely idővel remélhetőleg szintén rutinná válik. Én (Liz) például, miközben arra várok, hogy a számítógéem betöltse az e-mailjeimet, mindig elvégzek egy rövid meditációs gyakorlatot. Mások sétálni mennek az ebédszünetben. Ha egy meglévő szokásunkhoz kapcsoljuk az új szokást, könnyebben megarthatjuk.

Reggelre időzítés. Próbáld reggelre időzíteni az új szokás gyakorlását. Minél korábban teszel valamit, annál kisebb a valószínűsége, hogy valamilyen sürgős feladat felülírja az új szokást az időtervedben. Reggel sokkal erősebb az eltökéstséged, melyet egy zöld fényű lámpa-ként is magad elé képzelhetsz, amely azt villogja: „Tedd meg!”
Ne gondolkodj, csak cselekdj! Ha itt az ideje, hogy elindulj az edzőterembe (vagy valami mást tegyél) ne kérdezgesd magadtól, hogy „Lemenjek vagy ne?” A döntések meghozatala nagyon fárasztó, és egy gyenge illanatodban talán az lesz a válasz, hogy  „majd holnap”. Egyszerűen csak indulj el. Csinálj úgy, mintha agyatlan zombi lennél.
Ünnepeld meg! Tarts minden alkalommal egy mini ünepséget, valahányszor csak gyakorolod az új szokásodat. Gratulálj magadnak: nagyszerű! „Megcsináltam!” , és légy büszke magadra. Esetleg tegyél félre minden alkalommal egy dollárt, ha tízszer egymás után sikerült gyakorolnod az új szokást.

A felfedezés

orvosok

Dr. John Davidson  kanadai orvos 1929-ben felfedezte, hogy a megtermékenyített tyúktojás a 9. napján tartalmaz egy olyan összetevőt, amely az emberi szervezetbe bejutva képes regeneráló folyamatok elindítására.

50 évvel később Dr. Bjodne Eskeland norvég orvos továbbfejlesztette Dr. John Davidson felfedezését. Ebből a továbbfejlesztett kutatásból született meg a Laminine.

Hogy működik a Laminine?

Hogyan csökkenti a stresszt a Laminine?